• 16-07-2024
Dołącz do nas!

Blog

5 korzyści z jazdy na rowerze

5 korzyści z jazdy na rowerze

Rower to najpopularniejszy środek transportu, który pozwala nam się przemieszczać dzięki naszemu własnemu wysiłkowi. Nie musimy płacić ubezpieczeń takich, jak w przypadku korzystania z samochodu, nie musimy wydawać pieniędzy na bilety w publicznych środkach transportu, ani wykupywać abonamentu na miejsce parkingowe. Poza walorami ekonomicznymi, jazda na rowerze ma mnóstwo zalet dla naszego zdrowia.

1. Jazda na rowerze usprawnia pracę serca

Jazda na rowerze to jeden z rodzajów treningu aerobowego. W związku z tym ta aktywność fizyczna w znacznym stopniu poprawia pracę serca, chroni je przed miażdżycą i usprawnia nasz układ krwionośny. Poruszając się na dwóch kółkach, nasze tętno jest przyspieszone, co wpływa na wzmocnienie wytrzymałości organizmu. Słabe serce jest powodem wielu chorób cywilizacyjnych, częstokrotnie prowadzi nawet do zawału! Dlatego regularny sport chroni nas przed wizytami u lekarzy i coraz gorszym samopoczuciem, którego prędzej czy później nie unikniemy, prowadząc siedzący (czy w pracy czy w tramwaju) tryb życia.

2. Rower wzmacnia mięśnie i kręgosłup

Dzięki jeździe na rowerze różne partie mięśniowe są zaangażowane w wysiłek. Ćwiczymy szczególnie mięśnie nóg, pośladków oraz brzucha. Nie jest to oczywiście zamiennik podstawowych ćwiczeń siłowych, które zbudują mięśnie, ponieważ podczas jazdy na rowerze nie mamy żadnego obciążenia np. na nogach. Dlatego wzmocnienie mięśni, jeżdżąc na rowerze, nie będzie tak spektakularne w krótkim czasie. Jazda na rowerze to także dobra gimnastyka dla kręgosłupa, o ile oczywiście podczas jazdy pamiętamy o tym, aby się nie garbić.

3. Jazda na rowerze relaksuje mózg

Kolejnym zdrowotnym aspektem jazdy na rowerze jest poprawa naszego samopoczucia. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w dodatku podczas aktywności fizycznej, doskonale dotlenia nasz mózg. Wtedy czuje się on wypoczęty i to dużo bardziej, niż gdybyśmy leżeli bezczynnie na kanapie. Podczas jazdy mózg się dotlenia, nasze ciało wydziela endorfiny, a to zwiększa nasze poczucie szczęścia podczas wycieczki rowerowej. Nasz mózg przez wiele następnych dni działa lepiej i sprawniej, co owocuje między innymi łatwiejszą koncentracji i wydajniejszym przyswajaniem wiedzy. Ten fakt powinny sobie wziąć do serca szczególne te osoby, które narażone są na duży stres lub też są w depresji.

4. Rower przeciwdziała osteoporozie

Nie sposób nie wspomnieć o takiej korzyści jazdy na rowerze, jaką jest ochrona naszego organizmu przed osteoporozą. Eksperci podkreślają, że właściwa aktywność fizyczna pozwala uniknąć tej i innych równie poważnych chorób. A warto wiedzieć, że osteoporoza staje się epidemią naszych czasów. Wiąże się z nią zwiększona podatność na złamania, ból kości i ograniczenia w ruchu. Jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o nasze kości, unikniemy tych przykrych dolegliwości w przyszłości.

5. Zdrowsze oczy i lepsza percepcja

Przemierzając kolejne kilometry, mając za sobą nowe trasy, wytężamy oczy, a to doskonale angażuje i ćwiczy nasz wzrok. Odpoczynek od ekranów komputerów i smartfonów, jaki możemy sobie (za darmo) zafundować, przyczyni się to tego, że nasze oczy zregenerują się, a wzrok wyostrzy się i poprawi.

Dodaj komentarz