• 23-04-2024
Dołącz do nas!
Co daje pilates?

Co daje pilates?

Pilates to jeden z najpopularniejszych obecnie zajęć fitness. Można go uprawiać zarówno w zorganizowanych grupach, jak i samodzielnie w domu. Poza tym, że jest to bardzo przyjemny sposób na spędzenie wolnego czasu, to pilates niesie za sobą również wiele korzyści zdrowotnych. Jakich?

Co to jest pilates?

Pilates został wymyślony w XX wieku i jest połączeniem gimnastyki, jogi, baletu i ćwiczeń izomerycznych. Ćwiczenia te mają zapewnić relaks, wyciszenie, rozciągnięcie i odnalezienie harmonii - pomiędzy naszym umysłem a ciałem. Do jego głównych zasad zaliczamy: precyzję, koncentrację, prawidłowy, miarowy oddech, kontrolę, płynność ruchów, ciągłość oraz odnalezienie stabilizacji (centrum). Pilates będzie odpowiedni dla osób młodszych i starszych, gdyż ćwiczenia ułożone są w taki sposób, że możemy je dostosować do naszego stopnia rozciągnięcia i poziomu zaawansowania. 

Zalety pilatesu 

Pilates jest chwalony za swój pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Do jego pozytywnych skutków zaliczamy:

- pomoc w problemach z kręgosłupem i z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała,

- osiągnięcie ładnej, wysmuklonej sylwetki,

- spokój psychiczny, wyciszenie, relaks - ćwiczenia połączone są z nastrojową muzyką i sprawiają, że możemy zatrzymać się na moment w naszym zabieganym życiu, ustabilizować oddech i odpocząć,

- wzmocnienie mięśni - szczególnie brzucha, dna miednicy, pośladków, pleców,

- poprawioną koordynacja ruchowa - pilates pomoga nauczyć się jak zachować równowagę i centralną stabilizację ciała,

- lepszą kondycję fizyczną

- rozciągnięcie mięśni - co jest pozytywnym skutkiem samymw sobie, ale także może przydać się do uprawiania innych sportów,

- naukę technik oddychania - które mogą pomóc nam kontrolować oddech np. w stresowej sytuacji albo wtedy, gdy nie potrafimy się wyciszyć.

Należy jednak pamiętać, że by osiągnać opisane efekty, należy ćwiczyć bardzo regularnie. Dwa-trzy razy pilatesu w tygodniu sprawią, że stopniowo nasze mięśnie będą się rozluźniać i rozciągać, a ruchy staną się płynniejsze, bardziej świadome i skorelowane z naszym oddechem. 


 

Dodaj komentarz