• 30-05-2024
Dołącz do nas!

Blog

Domowe sposoby na ból głowy - jak szybko uśmierzyć ból?

Domowe sposoby na ból głowy - jak szybko uśmierzyć ból?

Ból głowy może być bardzo uciążliwy i utrudnić nam wykonywanie codziennych czynności. Może uniemożliwić nam normalne funkcjonowanie i powodować duży dyskomfort. Jak szybko i skutecznie zwalczyć ból głowy? Co robić, gdy pojawią się pierwsze objawy i jak im przeciwdziałać?

Ból głowy - określenie przyczyn

Aby uśmierzyć ból głowy, warto na początku zastanowić się, co może być jego przyczyną. Poznanie genezy jego powstania pomoże wybrać nam skuteczną metodę jego zwalczenia. Najczęstsze przyczyny bólu głowy mają związek ze zmianą warunków atmosferycznych. Wahania ciśnienie, silne wiatry lub bardzo wysoka temperatura mogą bardzo niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Ból głowy może być również wynikiem przepracowania, długotrwałego stresu oraz niewystarczającej ilości snu. Długotrwałe przebywanie w zamkniętych przestrzeniach, ciągła styczność z urządzeniami oraz siedzący tryb życia również nie sprzyja naszemu zdrowiu. Ból głowy może wiązać się również z odwodnieniem oraz z ubogą dietą, która nie zawiera odpowiednich ilości substancji odżywczych. 

Domowe sposoby na ból głowy

Domowe sposoby są bardzo skuteczne, dlatego warto je poznać. Metody te są zazwyczaj bardzo proste i nie powodują skutków ubocznych. Najpopularniejsze sposoby na ból głowy to m.in. picie zimnej wody małymi łykami, spacer na świeżym powietrzu i spokojne, głębokie oddychanie. Pomocne może okazać się również moczenie stóp w zimnej wodzie oraz stosowanie zimnych okładów na skronie i czoło. Dobrym sposobem na ból głowy może być także masaż okolic karku i ramion, ciepła kąpiel z olejkami aromatycznymi oraz napary ziołowe. Czasem na ból głowy może pomóc zwyczajny odpoczynek w cichym miejscu lub długi, spokojny sen.

Ból głowy - kiedy konieczna jest wizyta u lekarza

Może zdarzyć się również tak, że naturalne i domowe sposoby na ból głowy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Nie powinniśmy tego bagatelizować, ponieważ ból głowy może wiązać się z poważniejszymi schorzeniami. W niektórych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem i upewnić się, czy doskwierający nam ból nie jest przyczyną choroby. Powinniśmy skonsultować się ze specjalistą szczególnie wtedy, gdy ból utrzymuje się dłużej niż 2 dni i przeszkadza nam w funkcjonowaniu. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdy pojawią się objawy takie jak: sztywność karku, zburzenia świadomości, wysoka gorączka, ból oczu oraz niedowład rąk lub nóg. W takiej sytuacji należy działać od razu - im szybciej, tym lepiej.

Dodaj komentarz