• 30-05-2024
Dołącz do nas!

Blog

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Czy wiecie, że w jamie ustnej znajduje się około 700 gatunków bakterii? To jedyne miejsce w ludzkim organizmie, które jest narażone na taką ilości drobnoustrojów. Aby zachować zdrowie jamy ustnej należy więc odpowiednio o nią dbać. Niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej przyczynia się do stanów zapalnych, które mogą być początkiem choroby ogólnoustrojowe. Jak tego uniknąć?

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Najważniejsze jest prawidłowe szczotkowanie zębów. Przed rozpoczęciem mycia trzeba wybrać odpowiednią szczoteczkę. Tylko jaką - manualną, elektryczną, a może soniczną? Jeżeli myjesz zęby odpowiednią techniką, każdą z tych szczoteczek zrobisz to dobrze. Różnica polega na tym, że myjąc zęby szczoteczką manualną, musisz się trochę bardziej napracować. Szczoteczkę manualną należy bowiemułożyć pod kątem 45 stopni do linii dziąseł tak, aby włosie wsunęło się w kieszonkę dziąsłową oraz przestrzenie międzyzębowe. Następnie wykonujemy delikatne ruchy drgające, masując dziąsła, dzięki czemu będą one lepiej ukrwione, a tym samym lepiej odżywione. Potem wykonuje się ruch wymiatający w kierunku powierzchni żującej - usuwając w ten sposób zalegającą płytkę nazębną. Zaleca się wykonywanie takich ruchów minimum trzykrotnie, nie pomijając żadnego zęba w łuku. Oczyszczamy tak powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne. Powierzchnie żujące szczotkujemy ruchami szorującymi.

Jeżeli chodzi o technikę szczotkowania szczoteczką elektryczną, to należy ją przyłożyć na granicy dziąsła i zęba do każdej powierzchni na 2 sekundy, czekając, aby jej ruchy dokładnie oczyściły daną powierzchnię. Natomiast szczoteczkę soniczną należy ułożyć pod kątem 45stopni w kierunku dziąseł i delikatnie przycisnąć, a następnie przesuwać wzdłuż łuku. Nie należy mocno jej przyciskać, aby nie uszkodzić brodawek dziąsłowych.

Zęby należy szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Większość źródeł podaje, że zęby powinno się szczotkować przez 2 minuty. Jest to nieprawda. Należy myć zęby tak długo, aż poczujemy, że są one wszystkie dokładnie wyszczotkowane. Jedni mogą to zrobić w 2 minuty, a niektórym może to zająć 5 minut. Czas jest nieistotny, liczy się rezultat.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Przy wyborze szczoteczki bardzo ważna jest również twardość włosia. Najlepsze są szczoteczki miękkie i średnie. Nie powinniśmy korzystać z twardych, ponieważ włosie nie dociera w głąb kieszonki dziąsłowej, a dodatkowo może ranić dziąsła. Szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące.

Pasta do zębów - która najlepsza?

Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniej pasty. Wybierając ją należy przede wszystkim kierować się indywidualnymi potrzebami. Najważniejsze jest, żeby zawierała ona fluor w odpowiednim stężeniu, tj. 1450 ppm. Na jedno mycie potrzebujemy 1-2 cm pasty.

Ważnym elementem higieny jamy ustnej jest także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Do tego najlepiej jest użyć nitki dentystycznej, szczoteczki międzyzębowej lub irygatora dentystycznego. Należy robić to codziennie, uważając, aby nie uszkodzić brodawki dziąsłowej. Nie należy zapominać o oczyszczaniu języka. Grzbietowa powierzchnia języka jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii - z powodu występowania na nich brodawek. To właśnie bakterie się tam znajdujące są powodem nieświeżego oddechu. Często producenci szczoteczek umieszczają silikonową końcówkę do tego przeznaczoną na drugiej stronie szczoteczki. Istnieją również na rynku osobne, specjalne skrobaczki do języka. Higienę jamy ustnej można uzupełnić antybakteryjnymi płukankami. Należy wybierać te bez dodatku alkoholu, ponieważ wysusza on śluzówkę. 

Wizyty u stomatologa

Profilaktyka domowa powinna być wspomagana profilaktyką profesjonalną w gabinecie stomatologicznym. Lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna na pierwszej wizycie wytłumaczą, jak prawidłowo dbać o zdrowie jamy ustnej, skontrolują obecny stan w jamie ustnej i stworzą plan leczenia, aby doprowadzić do jej właściwego stanu. Należy dwa razy w roku zgłaszać się na wizyty kontrolne oraz przynajmniej raz w roku usuwać kamień nazębny.

 

Dodaj komentarz