• 23-04-2024
Dołącz do nas!

Blog

Jak poprawić jakość snu

Jak poprawić jakość snu

Dobry sen jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze codzienne samopoczucie i zdrowie. Pomimo tego, mało osób dba o odpowiednią higienę snu, za to wiele skarży się na bezsenność, płytki, przerywany sen albo wieczne niewyspanie i zmęczenie. 

Jest jednak kilka prostych sposobów, by poprawić jakość snu niewielkim kosztem. Co do nich zaliczamy?

Właściwe przygotowanie sypialni

Sypialnia ma kojarzyć nam się z miejscem relaksu i odpoczynku, dlatego też zaleca się, by nie jeść, nie pracować i nie przebywać w tym pomieszczeniu poza godzinami nocnymi. Sypialnia powinna być też odpowiednio wyciszona i zaciemniona - np. za pomoca rolet albo żaluzji nieprzepuszczających światła.

Wpływ na jakość snu ma temperatura panująca w sypialni - optymalna to około 18 stopni, gdyż zdecydowanie lepiej spać w pomieszczeniu nieco wychłodzonym niż za gorącym. Z tego samego powodu latem należy regularnie wietrzyć, a czystość i jakość powietrza poprawić wprowadzeniem do naszej oazy relaksu roślin - do sypialni poleca się np. zielistkę, skrzydłokwiata, sansewierię czy aloes. 

Brak posiłków, alkoholu i kawy kilka godzin przed snem

Kiedy zjemy coś wkrótce przed snem, nasz układ trawienny, zamiast odpocząć, będzie zmuszony strawić nasz posiłek, co odbije się na naszym śnie. Negatywne efekty przyniesie także wypicie kawy na mniej niż 4-6 godzin przed snem (a to z uwagi na jej właściwości pobudzające i antyzmęczeniowe) oraz spożywanie alkoholu.

Ograniczenie światła ultrafioletowego

Ostatnią godzinę przed snem najlepiej spędzić na relaksie i spokojnym wypoczynku - byle tylko nie ze smartfonem w dłoni. Urządzenia elektryczne takie jak telefon, laptop czy telewizor, emitują światło UV, które sprawia, że szyszynka w mózgu przestaje wydzielać melatoninę - substancję potrzebną do prawidłowego, zdrowego snu. Dzieje się tak, ponieważ mózg dostaje fałszywą informację, że jest dzień - myli on światło urządzeń elektrycznych z tym słonecznym.

Wypracowanie indywidualnej rutyny

Nasz organizm lubi rutynę, dlatego przyzwyczaja się do zasypiania i budzenia się o takich samych porach. Gdy już wypracujemy sobie taką rutynę, jakość naszego snu powinna się poprawić. Pomoże w tym też np. czytanie książki przed snem, które uspokaja i wycisza, albo regularna medytacja, która przynosi podobny efekt.

Negatywnie natomiast wpłynie stres, który często odpowiedzialny jest za bezsenność, oraz bardzo nieregularne pory kładzenia się spać i pobudek.

Dodaj komentarz