• 30-05-2024
Dołącz do nas!

Blog

Jak się pozbyć zgagi?

Jak się pozbyć zgagi?

Kiedy pali Cię w przełyku tak, że jest to ból nie do zniesienia – masz zgagę. Zgagą nazywamy sytuację, kiedy do przełyku cofają Ci się kwasy żołądkowe. Wywołuje to piekący ból. Nawet łacińska nazwa oddaje sedno tego odczucia. Dolegliwość ta w języku łacińskim określana jest pyrosis, co pochodzi od słowa pyros, które oznacza ogień.

Jeśli zgaga dokucza nam od czasu do czasu – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwalczać ją domowymi sposobami. Jeśli jednak pojawia się regularnie, po większości posiłków – należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Co to jest zgaga?

Zgaga to sytuacja, w której kwasy żołądkowe cofają się do przełyku. Kwasy drażnią powłokę przełyku i to wywyołuje piekący ból. Pojawianie się zgagi jest powiązane z pokarmami i napojami, jakie przyjmujemy. Jeśli zatem mamy tendencję do pojawiania się zgagi, w pierwszej kolejności należy znacznie ograniczyć lub nawet całkowicie odstawić takie pokarmy i napoje jak: alkohol, kawa i herbata, napoje gazowane.

Domowe sposoby na zgagę

Bardzo często pierwszym ruchem powinna być zatem zmiana diety, polegająca na ograniczeniu tych produktów. Można jednak wspomóc walkę ze zgagą innymi spobami. Naturalne, domowe metody radzenia sobie z tą dolegliwością opierają się w głównej mierze na wszelkiego rodzaju ziołach, naparach i herbatkach.

Herbatka imbirowa

Idealnie nadaje się do tego herbatka, a raczej napar, ze świeżego imbiru. Wystarczy zalać jedną łyżeczkę świeżego imbiru gorącą (niewrzącą), wodą, a po 10 minutach można pić herbatkę.

Herbatka z kuminu (nie kminku)

Zalej gorącą wodą dwie łyżeczki kminu rzymskiego, po 10 minutach mamy gotowy napar na zgagę.

Są jeszcze inne zioła, które doskonale wspomagają walkę ze zgagą. Warto również stosować herbatki i napary, które w swoim składzie mają: anyżek, koper włoski, cynamon, kardamon czy prawoślaz lekarski.

Domowe sposoby na zgagę – dieta

W neutralizacji kwasów żołądkowych pomocne będą też inne metody, nieco mniej naturalne. Możesz żuć gumę bezcukrową, możesz też wypić szklankę ciepłej wody z połową łyżeczki sody oczyszczonej i kilkoma kroplami soku cytrynowego. Dobrym rozwiązaniem będzie też picie soku z marchwi, buraka, rzodkwi i ogórka, ponieważ mają one zasadowy odczyn. Możesz również zjeść łyżeczkę musztardy lub wypić pół szklanki mleka/kefiru. Jeżeli masz zgagę, postaraj się nie kłaść i nie schylać. Może Ci pomóc również jedzenie mniejszych porcji, ale za to częściej. Ostatni posiłek powinieneś zjeść najpóźniej 3 godziny przed snem. W walce ze zgagą najważniejsze jest przeciwdziałanie jej, a nie zwalczanie jej objawów. Powinieneś mieć zdrowe nawyki żywieniowe i odpowiednią dietę. 

Należy pamiętać, że mając problemy ze zgagą, lepiej nie kłaść się na brzuchu bezpośrednio po posiłku. Lepiej jest usiąść wygodnie tak, aby kwasy żołądkowe nie dostawały się do przełyku.

Dodaj komentarz