• 30-05-2024
Dołącz do nas!

Blog

Jaki sport jest najlepszy na kręgosłup?

Jaki sport jest najlepszy na kręgosłup?

Zwalczanie bólu kręgosłupa zależy w dużej mierze od wzmacniania mięśni grzbietu oraz brzucha. Odpowiednie ćwiczenia mogą przynieść ulgę i zniwelować uporczywy ból pleców. Dowiedz się, jaki sport pomoże Ci wzmocnić mięśnie i będzie miał pozytywny wpływ na Twój kręgosłup. 

Zdrowy kręgosłup - ćwiczenia w wodzie i pływanie

Aqua aerobik znajduje się w ofercie większości pływalni i aquaparków. To świetna forma aktywności fizycznej - również dla osób, które nie potrafią pływać. Woda ułatwia wykonywanie ćwiczeń, które w normalnych warunkach byłyby dla nas skomplikowane, a nawet niemożliwe do wykonania. Ćwiczenia, które wykonujemy w wodzie, modelują sylwetkę, poprawiają kondycję fizyczną, a także wzmacniają i poprawiają elastyczność mięśni. Dodatkowo pozytywnie wpływają na wygląd skóry i redukują cellulit. 

Aby zaangażować wszystkie mięśnie, wzmocnić kręgosłup i kształtować swoją sylwetkę, zalecamy również pływanie. Poprawia ono koordynację ruchową, wydolność oraz kondycję fizyczną i samopoczucie. Dzięki pływaniu możliwe jest również korygowanie wad postawy. Wszelkie ćwiczenia wykonywane w wodzie powinny być jednak skonsultowane z fizjoterapeutą lub trenerem, zwłaszcza jeśli mamy problemy z kręgosłupem np. z odcinkiem szyjnym.

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

W ofercie wielu klubów sportowych znajdziemy zajęcia sportowe “zdrowy kręgosłup”. Tego typu treningi nastawione są na poprawę stanu kręgosłupa, wzmocnienie mięśni oraz ogólną poprawę samopoczucia. Podczas zajęć wykonuje się między innymi ćwiczenia wzmacniające stabilizatory kręgosłupa. Mają one za zadanie wzmocnić mięśnie brzucha, grzbietu, barków oraz miednicy. Ponadto wykonuje się ćwiczenia rozciągające oraz poprawiające elastyczność mięśni. Trening “zdrowy kręgosłup” powinien redukować bóle pleców oraz rozluźnić kręgosłup. Regularny udział w zajęciach sportowych może przyczynić się do utrzymania prawidłowej postawy ciała. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku dobór odpowiedniego trenera, który prowadzi zajęcia odpowiedni sposób oraz posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Zdrowy kręgosłup - stretching i joga

Stretching uruchamia wiele partii mięśniowych i może pomóc w walce z bólem kręgosłupa. Trening nie tylko kształtuje sylwetkę, ale również pozwala na uelastycznienie i rozciągnięcie włókien mięśniowych. Stretching wykonuje się na stojąco, w siadzie oraz w pozycji leżącej. Bardzo ważne jest to, by podczas ćwiczeń unikać wszelkich dynamicznych i nagłych ruchów. 

Kolejnym dobrym sposobem na zwalczenie bólu kręgosłupa i rozciągnięcie ciała jest joga. Istnieją różne formy jogi - spokojne, takie jak np. hatha-joga lub bardziej dynamiczne np. ashtanga joga. Wszystkie formy wpływają na zwiększenie siły oraz wytrzymałości mięśni, zatem wybór należy wyłącznie do Ciebie. Pozycje, które wykonuje się na stojąco, wzmacniają nogi i brzuch, natomiast pozycje w podporach mają za zadanie wzmocnić mięśnie ramion i klatki piersiowej. Podczas wykonywania ćwiczeń pracuje całe Twoje ciało. Poprawia się nie tylko Twoja postawa i sylwetka, a także samopoczucie. To świetna forma aktywności fizycznej, która pozwala zachować zarówno odpowiednią postawę, jak i spokój ducha.

Dodaj komentarz