• 23-04-2024
Dołącz do nas!

Blog

Jakie są objawy migreny i jak ją leczyć?

Jakie są objawy migreny i jak ją leczyć?

Przewlekły, pulsujący ból głowy potrafi zepsuć miły wieczór, dzień w pracy czy zabawę z dzieckiem. Kiedy dopada nas migrena, często nawet poruszanie się i normalna rozmowa stają się niemożliwe. Szacuje się, że na migreny cierpi 16% społeczeństwa, a mimo to wokół tej choroby narosło wiele mitów.

Wpływ na to miał na pewno tzw. globus, czyli dolegliwość Emilii Korczyńskiej z “Nad Niemnem”, która została w powieści przedstawiona nieco kartykaturalnie - jako choroba dotykająca nadwrażliwe arystokratki. Migrena jednak może wystąpić u każdego i spowodwać całkowite wyłączenie z życia na czas jej trwania - dlatego nie należy jej lekceważyć. 


Migrena - objawy 

Na początku warto zaznaczyć, iż migrena jest normalną, neurologiczną chorobą. To nie zwykły ból głowy, a przewlekła, nieuleczalna i dziedzina dolegliwość.

Najczęściej dotyczy kobiet i przejawia się:

- pulsującym, bardzo silnym bólem głowy,

- wymiotami,

- mdłościami,

- omdleniami,

- światłowstrętem,

- drażliwością na dźwięk i zapach.

By można było mówić o zachorowaniu na migrenę, powinno się zaobserwować minimum 5 napadów, trwających od 4 do 72 godzin każdy, wraz z objawami towarzyszącymi jak np. mdłości i światłowstręt.

Rodzaje i leczenie migreny

Wystąpienie konkretnych objawów zależy od danej osoby oraz rodzaju migreny - wśród których wyróżniamy:

- migrenę oczną,

- migrenę z aurą,

- migrenę okoporoźną,

- migrenę porażenną,

- przewlekłą aurę migrenową bez udaru,

- stan migrenowy,

- śnieg optyczny.

Standardowo migrena trwa od kilku godzin do kilku dni i w czasie napadu choroby stosuje się kurację przeciwbólową - warto zażyć leki od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów, bo w przypadku migreny działają zazwyczaj po upływie 40-60 minut. Dodatkowo, należy obserwować, a najlepiej notować swoje ataki, bo być może skorelowane są one z czynnikami, których możemy uniknąć. Zaliczamy do nich np. intensywne zapachy (a więc migrenę może powowdować zjedzenie aromatycznego sera), ostre światło, zmęczenie, brak snu, za długi sen, intensywny wysiłek fizyczny czy alkohol. Gdy już zobserwoujemy, co zwiększa naszą podatność na migrenę, powinniśmy spróbować wyelimonować dany czynnik, a gdy migreny mimo to będą trwały dłużej niż 72 godziny - należy udać się do lekarza specjalisty.

Dodaj komentarz