• 16-07-2024
Dołącz do nas!

Blog

Nieoperacyjne leczenie wypadania macicy - wywiad z ginekologiem

Nieoperacyjne leczenie wypadania macicy - wywiad z ginekologiem

Pracuje Pan jako ginekolog. Wrocław jest miastem, w którym prowadzi Pan prywatną praktykę, a także kieruje oddziałem ginekologii szpitala MSWiA. Jak z tej perspektywy wygląda problem - czy przyjmuje Pan wiele pacjentek skarżących się na wypadanie macicy?

- Takich pacjentek jest dużo i ponieważ wzrasta świadomość dotycząca tych dolegliwości, jest ich coraz więcej. Proszę pamiętać, że według badań, ten problem (w różnym nasileniu) dotyczy prawie połowy kobiet po 50 roku życia.

Czym właściwie spowodowane jest wypadanie macicy i kogo najczęściej dotyka ten problem?

- Wypadanie macicy spowodowane jest rozciągnięciem, utratą elastyczności tkanek w obrębie pochwy i miednicy. To powoduje zmniejszenie naturalnego napięcia i zmianę położenia (obniżanie się) macicy w stosunku do jej naturalnego usytuowania.
Są to dolegliwości z którymi borykają się kobiety w różnym wieku. Do czynników znacznie zwiększających ryzyko wystąpienia problemów z wypadaniem macicy należy przede wszystkim menopauza (ze względu na zmniejszenie elastyczności ciała spowodowane zmianami hormonalnymi), oraz długie porody i wysoka waga urodzonego dziecka, a także duża liczba porodów - tutaj jest to spowodowane osłabieniem pochwy i miednicy. W grupie ryzyka są również kobiety otyłe oraz cierpiące na powtarzające się zaparcia.

Często pacjentki z różnych powodów wolą unikać operacji - czy istnieją jakieś inne formy leczenia?

- Oczywiście. Potrzebny jest dokładny wywiad z pacjentką, ponieważ sam rodzaj leczenia zależy od wielu czynników - wieku, innych dolegliwości i przede wszystkim tego, jak zaawansowane jest wypadanie macicy. Leczenie nieoperacyjne jest rekomendowane dla znacznej grupy pacjentek. 

Jak wyglądają te nieoperacyjne metody?

- Bezpieczną i nieinwazyjną metodą jest pessaroterapia. Polega na zastosowaniu krążka (pessara) który podpiera i unosi obniżoną macicę. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar krążka - tak by pasował do uwarunkowań anatomicznych kobiety. Pacjentki po poinstruowaniu przez lekarza, bez problemu są w stanie samodzielnie wymieniać pessar. Jest to forma leczenia która nie powoduje jakichkolwiek utrudnień związanych z zachowywaniem higieny.

Jak wygląda codzienne funkcjonowanie z pessarem - na przykład kwestia oddawania moczu?

- Pessar absolutnie nie powinien powodować bólu czy problemów z oddawaniem moczu. Codzienne funkcjonowanie powinno być komfortowe. W trakcie terapii istotne jest by pozostawać pod stałą opieką lekarza ginekologa i informować go o wszelkich dolegliwościach.

Czy istnieją jakieś inne, nieoperacyjne metody leczenia problemów z wypadaniem macicy?

- Polecana jest między innymi fizjoterapia zorientowana na okolice miednicy oraz ćwiczenie mięśni kegla.

Dodaj komentarz