Objawy, przyczyny i leczenie zapalenia dziąseł
Czy Twoje dziąsła są bolesne, zaczerwienione i krwawią podczas szczotkowania? Nie powinieneś ignorować tych objawów, ponieważ mogą one świadczyć o zapaleniu dziąseł. Nieleczona choroba może nawet doprowadzić do zapalenia przyzębia, które skutkuje przedwczesną utratą zębów. Dowiedz się, jakie są objawy i przyczyny zapalenia dziąseł oraz jak je leczyć.
Objawy zapalenia dziąseł
Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest niedokładna higiena jamy ustnej. Bakterie, które znajdują się na powierzchni zębów, żywią się resztkami pokarmowymi. W efekcie swojego metabolizmu wydzielają kwasy, które powodują stan zapalny dziąseł. Z czasem płytka nazębna ulega zwapnieniu i tworzy kamień nazębny. Pierwszym objawem zapalenia dziąseł jest zazwyczaj krwawienie podczas szczotkowania zębów. Proces zapalny będzie się rozwijał i nasilał, jeśli nie zadbamy o dokładną higienizację. Innym objawem jest zmiana barwy dziąseł na krwistoczerwony oraz obrzęk. Część koron zębów zostaje wówczas przykryta przez obrzęknięte dziąsła. Stan zapalny może powodować uczucie dyskomfortu i dolegliwości bólowe, a także nadwrażliwość podczas spożywania pokarmów. Objawem zapalenia dziąseł jest również obecność kamienia nazębnego. Jest on jedną z najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego oddechu oraz posmaku w jamie ustnej.
Przyczyny zapalenia dziąseł
Poza niedokładną higieną jamy ustnej istnieje kilka innych przyczyn zapalenia dziąseł. Może ono wynikać ze zmian hormonalnych. Chorobę tę można zaobserwować u kobiet w trakcie menstruacji, w ciąży, w okresie menopauzy oraz u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne. Zapalenie dziąseł może także wynikać z chorób takich jak cukrzyca, białaczka czy anoreksja. Przyczyną może być również niedobór witamin. Niektóre leki mają znaczący wpływ na rozwój choroby dziąseł (np. leki przeciwpadaczkowe i leki przyjmowane przez osoby mające problemy z układem krążenia). Objawy zapalenia dziąseł mogą być również widoczne w efekcie ich mechanicznego uszkodzenia. Używanie zbyt twardych szczoteczek, zbyt silne szczotkowania i drażnienie dziąseł twardymi pokarmami może także przyczynić się do stanów zapalnych dziąseł.
Leczenie zapalenia dziąseł
Najważniejszą kwestią jest poprawa higieny jamy ustnej i regularne oczyszczanie zębów przez dentystę. Należy dokładnie usuwać resztki pokarmu, aby uniemożliwić rozwój bakterii oraz inicjowanie stanu zapalnego. Bardzo ważną funkcję pełni nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Konieczne jest również usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym. Należy przeprowadzać taki zabieg minimum raz do roku. Warto sprawdzić, czy zapalenia przyzębia nie występuje z jakiegoś innego powodu. Właściwe leczenie choroby wywołującej wraz z odpowiednią higieną jamy ustnej powinno skutkować ustąpieniem stanu zapalnego.