• 16-07-2024
Dołącz do nas!

Blog

Pływanie w każdym wieku – poznaj jego zalety

Pływanie w każdym wieku – poznaj jego zalety

W wodzie ciało jest lekkie, więc nie nadwyręża stawów i krążków międzykręgowych. Natomiast opór wody stanowi świetne “obciążenie” przy wzmacnianiu mięśni rąk i nóg, a także rozwija wszystkie mięśnie klatki piersiowej. Ponadto pływanie wszechstronnie usprawnia układ oddechowy i jest korzystne dla serca i układu krwionośnego.

Pływanie – dobre rozwiązanie na bóle kręgosłupa

Wśród tych zalet, nadrzędną powinno być jednak pozytywne oddziaływanie na kręgosłup. Ta forma aktywności fizycznej jest polecana przede wszystkim osobom cierpiącym na schorzenia i bóle kręgosłupa. Ponieważ na kręgosłupie, niczym na rusztowaniu, opiera się całe nasze ciało, powinniśmy dbać, aby jego konstrukcja była stabilna.

Pływanie ujędrnia ciało

Pływanie wpływa korzystnie także na wygląd naszej sylwetki. W zależności od szybkości płynięcia, oporu wody i stylu pływackiego możemy spalić różną ilość kalorii. Tabele wskazują między 400 a 800 kcal spalonymi w godzinę. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wydatek energetyczny zależy od wielu różnych czynników. Pływanie działa też pozytywnie na samą skórę – ujędrnia ją, pomaga zlikwidować cellulit.

Pływanie – przeciwwskazania

Osoby cierpiące na ostre stany bólowe w obrębie kręgosłupa (m.in. dyskopatie oraz bardzo zaawansowany rozwój choroby zwyrodnieniowej) powinny wystrzegać się pływania. W takich przypadkach ta aktywność może przyczynić się do pogłębienia dolegliwości bólowych.

Podczas pływania pracują mięśnie niemal całego ciała. W wodzie jednak może wydawać się nam, że wysiłek fizyczny nas nic nie kosztuje, bo jesteśmy lekcy. To nieprawda. Woda sprawia, że możemy wykonać ruchy, których bez jej pomocy nigdy byśmy nie zrobili, ale stanowi ona także naturalne obciążenie i stawia opór mięśniom. Dzięki temu możemy je rzeźbić bez nadwyrężania stawów i kości.

Dodaj komentarz