• 16-07-2024
Dołącz do nas!

Blog

Rwa kulszowa - co to jest?

Rwa kulszowa - co to jest?

Jak poradzić sobie z atakiem rwy kulszowej?

Rwa kulszowa objawia sie nagłym i niezwykle silnym bólem zlokalizowanym w dolnej części kręgosłupa. Czasami przychodzi wraz z jednym małym ruchem - wystarczy niefortunnie się przechylić lub dźwignąć ciężar z podłogi lub wstać nagle z łóżka. Jak radzić sobie z atakiem rwy kulszowej? Do jakiego lekarza zgłosić się, gdy dolegliwości związane z rwą kulszową obniżają jakość naszego życia? Sprawdź!

Skąd bierze się rwa kulszowa?

Przyczyną pojawienia się bólu związanego z rwą kulszową jest ucisk na nerwy znajdujące się w dolnym odcinku kanału kręgosłupa. Nerwy są uciskane z różnych powodów. Najczęściej jest to spowodowane zwyrodnieniem kręgosłupa lub wysunięcie się dysku, czyli krążka międzykręgowego. Zdarza się również, że rwa kulszowa pojawia się wskutek skrzywienia kręgosłupa lub przez nieprawidłowe ułożenie mięśni miednicy. Rwa kulszowa pojawia się również często u kobiet w ciąży, które w tym szczególnym okresie cierpią na nieznane im wcześniej obciążenia kręgosłupa (ze względu na przesunięty środek ciężkości). Rwa kulszowa powoduje obezwładniający ból, który jest potęgowany przez przykurcz mięśni znajdujących się wokół kręgosłupa. Mięśnie napinają się z niespotykaną dotąd siłą po to, aby unieruchomić kręgosłup i chronić rdzeń przed naruszeniem. To powoduje, że cierpiąc na atak rwy kulszowej leżymy na podłożu w nienaturalnej pozycji. Charakterystyczne dla osób z atakiem rwy kulszowej jest to, że leżą na podłożu z kręgosłupem wygiętym w taki sposób, że niemożliwe jest podniesienie do góry nogi wyprostowanej w kolanie.

Co zrobić, gdy mamy atak rwy kulszowej?

Osoby, które cierpią na ataki rwy kulszowej muszą niezwłocznie wezwać lekarza. Najczęściej poruszanie się nawet na centymetr jest niemożliwe ze względu na niesamowity ból, dlatego trzeba wezwać pogotowie. Lekarze zwykle podają w takich wypadkach zastrzyki i zabierają pacjenta do szpitala, gdzie robi się rezonans magnetyczny. Bólu nie należy bagatelizować czekając w domu aż minie. Kontakt z lekarzem jest konieczny. Szczególnie, jeśli bólowi towarzyszy zatrzymanie moczu lub nietrzymanie moczu, osłabienie czucia w nodze, a także zaburzenia czucia w innych partiach ciała. *Klinika, w której można dostać pomoc przy dolegliwosciach związanych z kręgosłupem w Krakowie: http://cmc-center.pl/

Dodaj komentarz