• 23-04-2024
Dołącz do nas!

Blog

Zaburzenia układu ruchu

Zaburzenia układu ruchu

Układ ruchu u człowieka jest niezwykle wytrzymały, a zarazem plastyczny. Kości, z których ów układ się składa, tylko na pozór wydają się być twarde i suche. Tak naprawdę są one żywą tkanką, bogatą w białka i składniki mineralne, zawierającą połączenia nerwowe i zakończenia naczyń krwionośnych. Mimo swoich niezwykłych zdolności regeneracyjnych i mnogości składników odżywczych, jakie w sobie zawiera układ ruchu, pozostaje on podatny na urazy i infekcje, a wraz z wiekiem zwyczajnie się zużywa.

 

Zaburzenia układu ruchu

Zaburzenia układu ruchu można najogólniej podzielić na wady wrodzone i nabyte. Wrodzone wady odznaczają łamliwość i kruchość kości, bądź nieprawidłowy kształt kości. Inne zaburzenia mogą wystąpić jako następstwo przebytych chorób, będą wywołane infekcją, brakiem odpowiedniej diety, urazem. Na skutek różnych przeciążeń wystąpić mogą stany zapalne kości i stawów. Jednym z częściej występujących zaburzeń jest również osteoporoza, którą można diagnozować, gdy procesy utraty kości zaczynają przeważać nad jej tworzeniem. Wówczas kości zaczynają być słabe i kruche, podatne na urazy.

 

Jak bronić się przed zaburzeniami układu ruchu?

Jak to zwykle bywa w kwestiach zdrowotnych - najlepiej jest postawić na profilaktykę. W praktyce oznacza to wypracowanie kilku nawyków, które skutecznie będą utrzymywać układ ruchu w dobrej kondycji. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią postawę ciała - nie tylko na stojąco, lecz także w trakcie siedzenia. Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna, a także bogata i zróżnicowana dieta. Szczególną uwagę należy zwrócić na witaminę D, która występuje w produktach mlecznych i tłustych rybach. Poza tym, skóra posiada zdolność wyprodukowania tejże witaminy, o ile dostarczymy jej odpowiednią ilość ekspozycji na słońce. Szczególną uwagę powinny zwracać na siebie kobiety w okresie menopauzy, gdyż są one narażona na niedobór hormonów, które aktywizują procesy tworzenia układu kostnego. Rozwiązaniem problemu może okazać się terapia hormonalna.

 

Jak radzić sobie z występującymi zaburzeniami układu ruchu?

Mimo starań i dbania o dobrą kondycję, wszyscy podlegamy procesom starzenia, a nasze narządy zużywają się; tak dzieje się również z kośćmi i stawami. Nie zawsze istnieje także możliwość skorygowania wad nabytych czy wyleczenia urazów, które nastąpiły w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W takich przypadkach należy skupić się na nie pogłębianiu problemu i zmniejszaniu bólu. Co ważne, mimo wielu dolegliwości ze strony układu ruchu, można pozostać mobilnym i aktywnym; w tym celu trzeba czasem sięgnąć po profesjonalne meble medyczne jak balkoniki do chodzenia, laski czy kule. Mogą one także wspierać procesy rehabilitacyjne i stanowić tymczasową pomoc w poruszaniu się. W celu znalezienia odpowiednich akcesoriów można zapoznać się z ofertą firmy Innow - https://innow.pl/kategoria-produktu/balkoniki-kule-laski/.

 

Niezależenie od wieku, nabytych bądź wrodzonych wad, czy wreszcie świadomości własnego ciała jedno jest pewne: o układ ruchu warto dbać zawsze, na każdym etapie życia. Zdrowy styl polegający na aktywności fizycznej przyniesie zresztą więcej korzyści: skorzysta na tym cały organizm, a także poprawi się samopoczucie psychiczne. A w razie jakichkolwiek problemów, należy ich nie ignorować, tylko zwracać się o pomoc do lekarza specjalisty.

Dodaj komentarz