• 30-05-2024
Dołącz do nas!

Blog

Opryszczka - czy jest groźna? Jak ją leczyć?

Opryszczka - czy jest groźna? Jak ją leczyć?

Opryszczka jest z reguły niegroźnym schorzeniem skóry, które samo mija, choć bywa bolesna. Najczęściej mamy do czynienia z opryszczką wargową, która nie wymaga specjalnego leczenia. W przypadku wystąpienia opryszczki genitalnej powinniśmy jednak udać się do specjalisty.

 

Opryszczka - co to jest? Przyczyny, objawy

Za opryszczkę odpowiedzialny jest wirus HSV - Herpes Simplex Virus - którym zarażonych może być nawet 70-95% populacji światowej. Wirus aktywizuje się jednak dopiero w momencie osłabienia organizmu (np. przeziębienia). Wówczas pojawia się na naszym ciele opryszczka.

Wirus ma dwie formy: HSV-1 oraz HSV-2. Ten pierwszy odpowiedzialny jest najczęściej za zmiany skórne w okolicach twarzy, na wargach i wewnątrz jamy ustnej. Wirus HSV-1 przenoszony jest przez kontakt ze skórą lub śliną osoby, u której widoczne są zmiany skórne. Często zarażają się nim dzieci przed 5. rokiem życia, używając tych samych sztućców, kubków, ręczników itp. Z reguły zakażenia nie można jednak wykryć, ponieważ przebiega ono bezobjawowo i ujawnia się w wiele lat później w formie opryszczki.

Natomiast wirus HSV-2 najczęściej powoduje opryszczkę narządów płciowych i przenoszony jest głównie drogą kontaktów seksualnych - grupą ryzyka są tu osoby posiadające dużą ilość partnerów.

Zazwyczaj pierwsze wystąpienie opryszczki ma ostrzejszy przebieg - nawroty są mniej bolesne. Opryszczce pierwotnej mogą towarzyszyć gorączka, bóle stawów i mięśni oraz dreszcze, które przy opryszczce nawrotowej z reguły się nie pojawiają.

 

Opryszczka wargowa

Opryszczka wargowa objawia się zmianą skórną w okolicy ust i jamy ustnej w formie pęcherzyków wypełnionych płynem. Opryszczki mogą swędzieć i piec, a nawet powodować ból. Po kilku dniach pęcherzyki pękają same z siebie, pozostawiając po sobie owrzodzenia, które z czasem przemieniają się w strup. O ile sama opryszczka mija stosunkowo szybko, proces gojenia może trwać nawet do dwóch tygodni.

 

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka genitalna przyjmuje formę bolesnych, swędzących pęcherzyków. U kobiet, których dotyczy częściej, występuje na błonie śluzowej pochwy, sromu i szyjki macicy. U mężczyzn pojawia się na penisie i w okolicy odbytu, w najbardziej bolesnej formie zaś na jądrach. Pechęrze rosną do dwóch tygodni, następnie zaś pękają, pozostawiając bolesne owrzodzenia. Niektóre osoby podczas występowania opryszczki genitalnej mogą mieć problemy z oddawaniem moczu lub podczas tej czynności czują ból.

 

Jak leczyć opryszczkę?

W przypadku opryszczki wargowej nie powinniśmy przebijać pęcherzyków i dotykać zmian skórnych, ponieważ wirus błyskawicznie migruje w inne rejony naszego ciała. Płyn zawarty w pęcherzykach zawiera największe stężenie wirusa opryszczki, więc powinniśmy unikać kontaktu z nim. Postarajmy się też nie przenieść wirusa na inne osoby - używajmy osobnego ręcznika do twarzy, nie pijmy z jednego kubka itp.

Chociaż nasz organizm sam zwalczy schorzenie, warto mu nieco pomóc i przyspieszyć leczenie. Na rynku dostępne są preparaty antywirusowe i maści na bazie cynku, które pomogą ukryć zmiany skórne i złagodzić objawy. Bardzo ważne jest także przyjmowanie witaminy C i witamin z grupy B, które zwiększą odporność. Dobra dieta i aktywność fizyczna przyczynią się do szybszego pokonania opryszczki.

W przypadku opryszczki narządów płciowych powinniśmy udać się do specjalisty. Odnosi się to szczególnie do kobiet w okresie ciąży, ponieważ opryszczka może być niebezpieczna dla dziecka. Bardzo odradzane są “ludowe” metody, takie jak wypalanie opryszczki spirytusem czy smarowanie antybiotykiem. Może się to przyczynić do pogorszenia sytuacji.

Dodaj komentarz