• 30-05-2024
Dołącz do nas!

Blog

3 dolegliwości, które może wywołać smartfon

3 dolegliwości, które może wywołać smartfon

Telefon towarzyszy nam przez całą dobę. Sięgamy po niego odruchowo, często nie zdając sobie z tego sprawy. Częste korzystanie ze smartfona może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia i znacznie obniżyć nasze samopoczucie.

1. Ból kręgosłupa

Pozycja, w której korzystamy ze smartfona, może powodować silne bóle kregosłupa. Kiedy pochylamy głowę, żeby np. przeczytać wiadomość, na kręgosłup i szyję działa ogromny nacisk. Ciężar zależny jest od kąta nachylenia i wynosi od 12 do 27 kg. Może to prowadzić do skrzywienia i stanów zapalnych kręgosłupa oraz do innych poważnych dolegliwości. Dr Kenneth Hansraj nazwał to zjawisło "epidemią textneck". Nie wszyscy lekarze podzielają jego zdanie. Niektórzy specjaliści twierdzą, że takie pochylenie głowy jest dla człowieka naturalne. Nie zostało zatem uzgodnione żadne wspólne stanowisko w tej sprawie, jednak tak czy inaczej, należy zachować ostrożność. Telefon powinno się trzymać na wysokości oczu. Należy robić przerwy i nie spędzać każdej wolnej chwili na przeglądaniu internetu.

2. Kłopoty ze wzrokiem

Zbyt częste korzystanie ze świecących ekranów może powodować bóle oczu, a nawet pogorszenie wzroku. Nasze oczy nie są przyzwyczajone do małego, jasnego wyświetlacza i bijącego z niego światła. Mała czcionka i jaskrawe kolory mogą być bardzo męczące i szkodliwe. W momencie, kiedy skupiamy wzrok na ekranie, rzadziej mrugamy, przez co naszym oczom brakuje odpowiedniego nawilżenia. Jeśli koncentrujemy wzrok na niewielkich przedmiotach, nasze mięśnie odpowiadające za akomodację oka bardzo się męczą. Ponadto, trzymanie telefonu w niewielkiej odległości od oczu, może spowodować krótkowzroczność. Aby tego uniknąć, należy wyrobić w sobie nawyk częstego mrugania. Co kilka minut powinno się odrywać wzrok od ekranu i pozwolić oczom na chwilę odpoczynku. Należy przenosić wzrok z obiektów znajdujących się blisko nas na te umieszczone w oddali. Tego typu "gimnastyka" pomoże zapobiec wadom wzroku i chorobom oczu. 

3. Bezsenność i zmęczenie

Wiele osób spędza wieczory w łóżku ze smartfonem w ręku. Przeglądają social media, surfują po sieci i oglądają filmiki. Czas ucieka nam przez palce, a nadmiar bodźców zaczyna nas pobudzać. Z tego powodu możemy mieć problem z zaśnięciem. Będziemy przewracać się z boku na bok, szukając odpowiedniej pozycji. Z kolei rano będzie nam ciężko się podnieść i będzie nam brakowało energii. Sztuczne światło z ekranu komputera czy smartfona hamuje wydzielanie melatoniny. Jest to hormon, który odpowiada za regulacje naszego rytmu dobowego. Dla naszego organizmu jasne światło oznacza, że trwa jeszcze dzień. Z tego powodu ciężko jest mu przejść ze stanu czuwania w sen. Regularne korzystanie z tych urządzeń powoduje zaburzenia snu, przewlekłe zmęczenie, a nawet stany depresyjne. Z tego powodu warto ograniczyć wieczorne przeglądanie sieci i znaleźć sobie inne zajęcie.

Dodaj komentarz